Vedúci pracovníci čínskej pobočky GlaxoSmithKline sa priznali k úplatkárstvu a nelegálnemu vyhýbaniu sa daniam

13.07.2013 11:45

The Guardian — 11.VII.2013

 

       Pôvodný článok „GlaxoSmithKline executives in China ‘confess to bribery and tax violations’“ 
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       Čínske ministerstvo vnútra hovorí, že firma GlaxoSmithKline (de facto monopolný dodávateľ všetkých plne hradených vakcín pre povinné očkovanie detí na Slovensku — pozn.prekl.) je podozrivá z pokusov podplácať úradníkov, nemocnice a lekárov, aby tým zvýšila odbyt a ceny svojich výrobkov.

čínsky lekárnik — ilustračný obrázok       Vedúci pracovníci čínskej pobočky britského výrobcu liekov GlaxoSmithKline (GSK) sa priznali, súc obvinení z úplatkárstva a porušovania daňových zákonov, po prvom výsluchu čínskou políciou, hovorí čínske ministerstvo vnútra. GSK je podozrivý z ponúkania úplatkov vládnym úradníkom, lekárskym zväzom, nemocniciam a lekárom, aby tým zvýšil odbyt a ceny svojich výrobkov, povedalo čínske ministerstvo vnútra vo štvrtok (11.VII.2013) v stanovisku na svojej webovej stránke. GSK je tiež podozrivý z používania falošných receptov pri bližšie nešpecifikovaných porušeniach daňových zákonov, dodalo ministerstvo. V stanovisku sa hovorí:

„Po prvom výsluchu sa podozriví priznali ku kriminálnym činom, pričom vyšetrovanie pokračuje“

       V tomto stanovisku nie sú uvedené podrobnosti o počte dotknutých vedúcich pracovníkov GSK, ich identite alebo kedy sa výsluch odohral.

       GSK sa vyjadril, že bude spolupracovať s úradmi, ale dodal, že štvrtkové oznámenie bolo prvou oficiálnou komunikáciou, ktorú o tomto vyšetrovaní dostal. V stanovisku GSK sa píše:

„Korupcia v našom biznise nemá miesto. Ak nám budú poskytnuté dôkazy o takýchto činoch, budeme samozrejme v tejto veci rýchlo konať.“

       V posledných mesiacoch sa Čína zamerala na zahraničné firmy na viacerých frontoch, vrátane údajnej úpravy cien, kontroly kvality a práv spotrebiteľov, čím núti tieto firmy k obhajobe svojej povesti v krajiny, kde zahraničné značky často majú navrch oproti miestnym konkurentom v zmysle dôvery verejnosti.

       Polícia v juho-stredo-čínskom meste Čangša povedala minulý týždeň, že vyšetruje vysoko postavených pracovníkov čínskej pobočky GSK kvôli podozreniu z neupresnených ekonomických zločinov. GSK povedal v pondelok (8.VII.2013), že vyšetruje nové obvinenia, že jeho zamestnanci použili nevhodnú taktiku na propagáciu Botoxu v Číne, ale že zatiaľ nenašiel žiaden dôkaz úplatkárstva či korupcie.

       GSK, Merck a ďalší zahraniční i domáci výrobcovia liekov boli tiež vyšetrovaní vrcholným čínskym úradom pre ekonomické plánovanie ohľadne nákladov a cenotvorby.

       Čína je čoraz dôležitejším trhom pre nadnárodné farmaceutické firmy, ktoré sa spoliehajú na rast nových trhov, ktorý by vyvážil slabšie predaje na západných trhoch, kde mnohým, pôvodne vysoko-obratovým liekom už vypršala patentová ochrana.

 


Preklad a zverejnenie tohto článku zabralo prekladateľovi približne 1,5 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, budeme radi, ak našu činnosť podporíte.

 

Diskusia: Vedúci pracovníci čínskej pobočky GlaxoSmithKline sa priznali k úplatkárstvu a nelegálnemu vyhýbaniu sa daniam

Senior

Helena 13.07.2013
http://debata.pravda.sk/debata/286559-nova-vtacia-chripka-h7n9-hrozi-vyvolanim-pandemie/
Zaujímavý článok a ešte zaujímavejšie blogy pod ním.

Pridať nový príspevok

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com