Vedci vyvinuli nový kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorý môže zabiť milióny ľudí

04.12.2011 21:32

The Huffington Post - 29.XI.2011Timothy Stenovec

 

       Pôvodný článok "Bird Flu: Scientists Develop New Strain Of H5N1, Avian Influenza, That Could Kill Millions"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       Znie to ako scenár hollywoodskeho thrilleru: vedci v laboratóriu vytvoria vírus tak nákazlivý ako bežná chrípka, ktorý však zabije polovicu nakazených. Sme v bezpečí, kým je vírus pod zámkom. Keď však unikne, alebo sa dostane do rúk bioteroristov, má potenciál spôsobiť pandémiu a zabiť milióny ľudí po celom svete.

       Nejde však o najnovší letný kasový trhák. Podľa časopisu New Scientist (Nový vedec) výskumníci v Holandsku, študujúci chrípkový vírus H5N1 (známy ako vtáčia chrípka), vytvorili kmeň chrípkového vírusu, ktorý sa ľahko prenáša medzi cicavcami a je práve tak smrteľný, ako pôvodný vírus.

       Podľa Ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí USA chrípkový vírus H5N1 nakazil vyše 500 ľudí v najmenej 12 krajinách a je známe, že okolo 60% nakazených kvôli nemu prišlo o život.

       Ron Fouchier, výskumník v Erasmovom zdravotníckom stredisku (Erasmus Medical Centre) v Rotterdame (Holandsko), viedol tím výskumníkov, ktorý úspešne vytvoril túto mutáciu. Fouchier predstavil svoje objavy v septembri 2011 na konferencii na Malte a podľa NPR (National Public Radio = verejnoprávny rozhlas v USA - pozn. prekl.) teraz hodlá výsledky svojej práce zverejniť.

       Vo vedeckých kruhoch sa teraz diskutuje o tom, či to je alebo nie je dobrý nápad. Dr. Thomas Inglesby, výkonný riaditeľ Strediska pre biologickú bezpečnosť (Center for Biosecurity) na Pittsburghskej univerzite (University of Pittsburgh) povedal pre NPR:

"Je to jednoducho zlý nápad, keď vedci zmenia smrteľný vírus na vírus smrteľný a vysoko nákazlivý. A druhým zlým nápadom je zverejniť, ako to urobili, aby to iní mohli zopakovať."

       Michael Osterholm, riaditeľ CIDRAP (Center for Infectious Disease Research and Policy = Stredisko pre výskum prenosných ochorení a opatrenia proti nim - pozn. prekl.), povedal pre časopis Science (Veda):

"Takéto štúdie sú veľmi dôležité."

       Úryvok z blogu Science Insider časopisu Science:

Títo výskumníci "majú plnú podporu vedeckých kruhov okolo chrípky," povedal Osterholm, pretože ich výskum môže mať prínos pre verejné zdravie. Napr. tieto výsledky ukazujú, že tí, čo podceňujú nebezpečnosť chrípkového vírusu H5N1, by mali prehodnotiť svoje názory.

       Táto štúdia je práve hodnotená Federálnym vedeckým poradným výborom USA pre biologickú bezpečnosť (U.S. National Science Advisory Board for Biosecurity), čo je:

"federálny podradný výbor ustanovený na poskytovanie poradenstva, riadenia a vedenia ohľadne ... biologického výskumu za legitímnymi vedeckými účelmi, ktorý môže byť zneužitý a môže predstavovať hrozbu pre verejné zdravie a/alebo bezpečnosť štátu."

       Čo myslíte? Mali by byť výsledky tejto štúdie zverejnené? Prevážia prínosy nad rizikami?

 

Viď tiež článok "Vláda USA nariadila vedeckým časopisom cenzurovať zistenia z pokusu so smrteľne nebezpečnou vtáčou chrípkou".


Preklad a grafická úprava tohto článku zabrali prekladateľovi približne 1 hodinu čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Anketa

Mali by byť zverejnené podrobnosti o tejto štúdii?

Celkový počet hlasov: 107

Diskusia: Vedci vyvinuli nový kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorý môže zabiť milióny ľudí

a je to tu

j 04.12.2011
ludia nakoniec neboli hlupi, aby sa dali ockovat proti minulej vtacej chripke. Teraz teda pritvrdili, aby sme sa ockovat museli dat, i ked s tym nesuhlasime. Som zvedava, co zac za zlo bude okrem ockovacej latky vakcina obsahovat.
<< 1 | 2 | 3

Pridať nový príspevok

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2018
(2 dospelí + 3 deti):

611,82 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com