Vedci používajú včelí propolis na liečbu otravy hliníkom

19.11.2014 00:01

Natural News18.I.2014L. J. Devon

 

       Pôvodný článok Scientists use honey bees' propolis to treat aluminum toxicity
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

ilustračný obrázok: včely na pláste       Včely medonosné sú neúnavné pracantky, oddané udržiavaniu života všetkých živých tvorov pomocou opeľovania rôznych rastlín a hospodárskych plodín. Včely sú tiež skúsenými prírodnými chemičkami. Zbieraním živice z púčikov a zo zeleniny sú schopné vyrobiť propolis.

       Včely vyrábajú propolis z toho, čo im ponúka okolité prostredie, aby dezinfikovali svoje úle, utesnili pukliny, budovali pláty a dokonca aj balzamovali votrelcov. Propolis je účinný prostriedok proti mikróbom, využiteľný na dezinfekciu. Ľudia môžu zbierať a využiť propolis na ľiečbu seba samých.

       Vedci z Jiwaji University (Gwalior, India) našli sľubné dôkazy, že propolis lieči otravu hliníkom.

 

Hliník je všade a pre ľudské telo je jedovatý

       Hlinika je neúrekom. Ľudia pijú z hliníkových plechoviek. Jedlo je často pripravované na hliníkových panviciach. Hliníkové fólie sa používajú na balenie jedla. Hliník môže byť do tela priamo vpichnutý očkovaním alebo zjedený v antacidách (liekoch proti páleniu záhy) či antipyretikách (liekoch na zrážanie horúčky; konkrétne acetylsalicylát hlinitý). Dokonca aj múka a deodoranty obsahujú tento kov. Geoinžinierstvo (chem-trails) rozmetáva hliník rovno do ovzdušia. Práve teraz zisťujeme hliník v mnohých potravinách, testovaných laboratóriami Natural News.

       Nič z tohto hliníka sa v ľudskom tele nezužitkuje. Keď hliník vstúpi do tela, hromadí sa v pečeni, pľúcach, obličkách, štítnej žľaze a mozgu. Zamorením týchto orgánov vytláča hliník dôležité prvky, ako napr. vápnik. Hliník môže neblaho ovplyvniť pevnosť kostí tým, že vyčerpá zásoby vápnika v kostiach. Máme mnoho dôkazov o tom, že hliník poškodzuje ústrednú nervovú sústavu a môže viesť k duševným poruchám a k Alzheimerovej chorobe.

 

Vedci používajú propolis na liečbu otravy hliníkom

       Vedci z Jiwaji University otestovali propolis na bunkách hliníkom otrávenej pečene, obličiek a mozgu. Ďalší výskum porovnával ochranný účinok propolisu a chelátoru N-(2-hydroxyetyl-etylén-diamín-tri-octovej kyseliny) (HEDTA). HEDTA sa používala spolu s propolisom a bez neho, aby sa zistili rozdiely. (Chelátor je chemická látka, ktorá pomáha odstraňovať (vyťahovať) z tela jedovaté kovy — pozn. prekl.)

 

Otrava hliníkom ovplyvňuje metabolizmus, zvyšuje množstvo kyseliny močovej

       V tomto pokuse dostali potkany dusičnan hlinitý v dávke 32,5 mg/kg telesnej hmotnosti (čo je polovica LD50, t.j. dávky, ktorá zabije 50% jedincov, ktorým je podaná). V ich bunkách sa prejavila otrava hliníkom. Hladiny kyseliny močovej, cholesterolu a močoviny v sére sa prudko zvýšili. Vyvážená hladina močoviny je dôležitá pre metabolické procesy a hrá úlohu pri reabsorpcii (znovu-vstrebaní) vody a dôležitých iónov z vylučovaného moču. Vysoká hladina kyseliny močovej je prekurzorom dny (tzn. ten, čo má vysokú hladiny kyseliny močovej, za nejaký čas s vysokou pravdepodobnosťou dostane dnu — pozn. prekl.). Hladina kyseliny močovej sa zvyšuje hlavne kvôli rozpadu purínových nukleotidov.

       Vedci navyše zistili zvýšené hladiny AST (aspartát-transaminázy), ALT (alanín-transaminázy) a triacylglycerolov, ako aj zníženú hladinu dôležitej bielkoviny v krvnej plazme — albumínu.

 

Testovanie propolisu

       Po jednom dni otravy hliníkom vedci rozdelili priotrávené potkany do troch skupín. Jedna dostala HEDTA (20 mg/kg), druhá propolis (200 mg/kg) a tretia aj HEDTA, aj propolis. Vedci porovnávali účinky týchto látok a porovnali ich s kontrolnou skupinou.

       Liečba HEDTA pomohla obnoviť poškodené bunky pri zachovaní histologických vlastností. Propolis bol dokonca ešte účinnejší a pomohol aj zmierniť oxidačný stres.

       HEDTA spolu s propolisom mali ešte lepšie výsledky, keďže činnosť pečene, obličiek a mozgu sa v porovnaní s kontrolnou skupinou výrazne zlepšila. Jeden z najdôležitejších obratov spočíval v činnosti AChE (acetyl-cholín-esterázy) v prednom, strednom a zadnom mozgu. Otrava hliníkom obmedzila činnosť mozgu v týchto troch oblastiach. Propolis pomohol znovu prebudiť mozog obnovením tkanív nervovej sústavy.

       Táto štúdia podčiarkuje dôležitosť včiel. Svojou neúnavnou prácou vytvárajú propolis z prírody tým, že zbierajú liečivé živice z okolitého prostredia.

       Keď hliník vykonáva svoj nepriaznivý vplyv na živé bunky, propolis možno použiť na odvrátenie škody, na ochranu obličiek, pečene a mozgu pred otravou hliníkom.

       Ak sú vysoké hladiny kyseliny močovej, močoviny a cholesterolu v skutočnosti spôsobené otravou hliníkom, propolis môže byť skvelou voľbou pre tých, čo trpia chabým metabolizmom, vysokou hladinou zlého cholesterolu a dnou.

 

Zdroje:

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com