Rozhodnutia o očkovaní - komu máte dôverovať?

26.08.2010 00:26

DrTenpenny.com - 28.VI.2007 - Dr. Sherri Tenpenny

 

       Pôvodný článok "Vaccination Decisions - Who Should You Trust?"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       Väčšina rodičov chce dôverovať svojmu detskému lekárovi. Už viac nežijeme v troj-/štvor-generačných rodinách. Matky a staré matky často žijú veľmi ďaleko od seba, takže keď Janko ochorie, namiesto porady s našimi blízkymi, ktorí majú skúsenosti so starostlivosťou o choré deti, zveríme naše deti detskému lekárovi.

       Väčšina detských lekárov to myslí dobre a chce robiť to, čo si myslí, že je v najlepšom záujme zdravia dieťaťa. Keď však príde reč na očkovanie, detskí lekári častokrát idú za nápomocné rady; uchyľujú sa k zastrašovaniu. Hovoria rodičom strašidelné príbehy o tom, ako by (v najhoršom prípade) mohlo dopadnúť dieťa, ktoré by malo vážne komplikácie počas detskej choroby ako sú osýpky, príušnice či ovčie kiahne. O deťoch, ktoré sa uzdravili bez nežiadúcich následkov, sa nikdy nezmieňujú. Tlak na očkovanie môže rásť a niekedy vyústi do hrozieb. Súc zastrašení a veriac, že "lekár to vie najlepšie," sa rodičia častokrát podvolia.

       Potom začnete čítať články a knihy napísané lekármi, ktorí objavili problémy s očkovaním.

       Informácia o nebezpečenstvách očkovania nie je názorom, ale predstavuje tisíce hodín výskumov, dokumentovania skutočností, o ktorých väčšina detských lekárov vôbec nevie. Táto informácia úplne od podlahy narúša zažité myslenie o očkovaní. Dôležité je, že obsahuje podrobné odkazy na literatúru. Tieto nové údaje spôsobujú v ľuďoch pocit zmätenia. Je to niečo úplne iné než to, čo bolo všeobecne prijímané ako pravda o očkovaní počas vyše dvoch storočí: "Očkovanie je bezpečné, účinné, chráni a nespôsobuje žiadne ujmy na zdraví." Strávite hodiny výskumom oboch strán problému snažiac sa zistiť, ktorý lekár hovorí pravdu, ktorá informácia je správna. Vzpierate sa, argumentujete a častokrát cítite, že si sami sebe protirečíte.

       Obaja lekári sú presvedčiví. Obaja hovoria o autorite a predstavujú informácie, ktoré sa zdráhate prijať. Ktorými smernicami by ste sa mali riadiť? Ktorému lekárovi by ste mali veriť?

       Úprimne povedané, v zásade by ste nemali nekriticky dôverovať ani jednému z nich.

       Mali by ste veriť svojej intuícii, svojmu vlastnému systému vnútorného vedenia. Sadnite si v tichu a osamote, a skúste si uvedomiť, ako sa "cítite", keď zvažujete očkovanie. Aký je to pocit, keď sa pozriete na svoje milované bábätko a viete, že pri najbližšej návšteve lekára má byť zaočkované? Aký je to pocit, keď rozmýšľate o neočkovaní? Ak oba pocity sú neutrálne alebo mätúce, potrebujete viac informácií. Ak sú rovnako silné a negatívne, preskúmajte svoje obavy. Rozumiete skutočným rizikám choroby, ktorej chcete predísť? Poznáte skutočné riziká očkovania? Ak je jeden pocit výrazne silnejší než iný, prehovára k Vám Váš inštinkt.

       Mamička vie, keď s Jankom nie je niečo v poriadku, aj keď Janko nie je na dohľad. To je intuícia. Na druhú stranu, matky plakali, keď boli ich deti očkované a modlili sa "aby sa nič nepokazilo". To ide proti intuícii.

       Zriekli sme sa svojej osobnej moci v prospech profesionálov, obzvlášť lekárov, dokonca aj keď nás lekársky priemysel veľmi sklamal v mnohých ohľadoch. Rodičia, je na čase vziať späť svoju moc. Dôverujte tomu, čo cítite, keď uvažujete o očkovaní. Uvedomte si, že ste inteligentní a schopní čítať a chápať porovnanie rizík a prínosov očkovania. Čím viac budete načúvať tomu "hlasu z vnútra", tým hlasnejším sa stane. Je to ten najlepší test informácií o očkovaní, ktoré počujete.

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com