Prečo sa v Česku tak veľa píše o kliešťoch a na Slovensku skoro nič? (Ad: Focus Agency jde s Baxterem proti chřipce)

02.10.2011 19:40

Ing. Marián FILLO

 

       Toto leto (2011) som si všimol, ako neobvykle často sa objavujú správy o kliešťoch, kliešťovej encefalitíde a lymeskej borelióze v denníkoch v Česku. Minulé leto (2010) sa nič také nekonalo, alebo ak vôbec, tak len v niekoľkokrát nižšej miere. V tohtoročných správach bola takmer vždy reč o očkovaní a o tom, že je jedinou účinnou prevenciou kliešťovej encefalitídy. Častokrát to bolo sprevádzané povzdychom, že proti lymeskej borelióze ešte vakcína nie je. Občas padla zmienka o tom, že sa na nej pracuje, ale nebude skôr než za niekoľko rokov.

       To ma trochu zaráža, lebo koncom roka 1998 už bola v USA schválená vakcína LYMErix z dielne GlaxoSmithKline. Výrobca ju však začiatkom roku 2002 stiahol z trhu, lebo obrat z nej bol tak nízky, že sa mu ju neoplatilo vyrábať. Zlé jazyky hovoria, že skutočným dôvodom stiahnutia bolo množstvo autoimúnnych ochorení čoby následok očkovania LYMErixom a následná kopa súdnych žalôb o odškodné. Vyšetrovanie FDA (U.S. Food and Drug Administration = Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA; obdoba slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) - pozn. aut.) a CDC (Centers for Disease Control and Prevention = Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA; obdoba slovenského Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) - pozn. aut.) údajne nenašlo žiadnu spojitosť medzi očkovaním a autoimúnnymi chorobami, na ktoré si sťažovali zaočkované osoby.

       Prečo teda GlaxoSmithKline neopráši staré patenty a nespustí znova výrobu LYMErixu, keď je po ňom taký dopyt, keď je naozaj bezpečný a keď sú rozprávky o autoimúnnych ochoreniach po očkovaní LYMErixom len planým ohováraním? Alebo mali "zlé jazyky" predsa len trochu pravdy?

       Čo však na tohtoročných správach o kliešťoch v Česku stojí za povšimnutie, je zamlčiavanie akýchkoľvek alternatív k očkovaniu. Pritom mnoho ľudí nedá dopustiť na pravidelné užívanie B-komplexu, ktorý kliešťom jednoducho nevonia a odplaší ich. Nie som si istý, či to tohto roku vôbec bolo v nejakej správe spomenuté. Ak áno, tak asi v nie viac než jednej. A o recepte na rozmarínový repelent proti kliešťom som tohto roku určite v žiadnej českej správe nečítal. I keď repelenty ako také boli občas spomínané - ale len tie z obchodu a len ako doplnkové opatrenie k očkovaniu.

       Pozoruhodné tiež je, že na Slovensku bolo toto leto správ o kliešťoch veľmi málo - mnohokrát menej než v Česku. Vysvetlenie priniesla až správa Strategie.cz - českého časopisu o reklame. V správe sa dočítame, že istá reklamná agentúra vyhrala výberové konanie na dodávku "public relations kampaně, která má v září a říjnu 2011 podpořit prodej protichřipkové vakcíny". Vysvetlenie nájdeme v ďalších odstavcoch:

"Společnosti Baxter a Focus Agency navázaly spolupráci již na počátku roku 2011 na projektu očkování proti klíšťové encefalitidě.
       Cílem Public relations kampaně je seznámit širokou veřejnost s tématem chřipky, jejími příčinami, běžným i nestandardním průběhem a možnými následky onemocnění."

       Vnímavý čitateľ pochopí, že cieľom kampane je nahnať širokej verejnosti prehnaný strach z chrípky, podobne, ako to Focus Agency predviedla v lete s kliešťovou encefalitídou. A podarilo sa jej to asi ozaj dobre, keď znovu vyhrala výberové konanie. Prinajmenšom bol Baxter asi veľmi spokojný s rastom obratu z jeho vakcíny FSME-Immun proti kliešťovej encefalitíde. Zo správy sa dozvedáme aj detaily PR kampane:

"PR kampaň začne v druhé polovině září a probíhat bude až do konce října 2011. „Medializace tématu chřipkové prevence byla spuštěna setkáním odborného garanta s novináři a bezprostředně poté bude následovat prosazování tématu na televizních stanicích, v denících a na webových stránkách,“ uvádí projektová manažerka Focus Agency Barbora Novosadová.

       Následně bude kampaň pokračovat i v ostatních mediatypech – v týdenících či měsíčnících. Vrchol kampaně by měl nastat v měsíci říjnu."

       A tu máme odpoveď na otázku z nadpisu článku. Focus Agency presadzovala tému kliešťovej encefalitídy na TV staniciach, v denníkoch, webových stránkach, týždenníkoch a mesačníkoch - tak ako sa to teraz chystá urobiť ohľadne chrípky. Preto sa o kliešťoch v Česku toto leto písalo nenormálne často - oveľa viac než kedykoľvek predtým a oveľa viac než v tom istom čase na Slovensku.

       Keď budeme zase raz niekedy vidieť v médiách podozrivo veľa článkov na tú istú očkovaciu tému, treba za tým hľadať "public relations kampaň" nejakého výrobcu vakcín. A pre blaho ľudstva by takú kampaň určite nefinancoval. To by mu akcionári nedovolili.

       Spomeňme si na to, keď budú naše médiá v zime plné očkovania proti chrípke.

 


Napísanie tohto článku trvalo autorovi vyše 1,5 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Diskusia: Prečo sa v Česku tak veľa píše o kliešťoch a na Slovensku skoro nič? (Ad: Focus Agency jde s Baxterem proti chřipce)

kolostrum

antivakcíny 10.10.2011
Nezabudnite dodať, ýe vás sponzoruje Barnys a jeho kolosálne kolostrum

Re:kolostrum

Ing. Marián FILLO 11.10.2011
Barnys nás nesponzoruje a ani nikdy nesponzoroval.

Dovozca výživových doplnkov Barnys zaplatil akurát uverejnenie Petície za slobodnú voľbu v očkovaní v niekoľkých novinách a časopisoch čoby platený inzerát. Avšak samotnú stránku www.slobodaVockovani.sk, jej prevádzku a tvorbu ani ten nesponzoruje a nikdy nesponzoroval.

I keď teda nejaký výdatný sponzoring by sa ozaj hodil, lebo takýmto štýlom mi zanedlho dôjdu úspory...

Pridať nový príspevok

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com