Očkovacia ruleta: skúsenosti, riziká a alternatívy — 33. Ďalší zdroj nákazy čiernym kašľom? ● Jamieho príbeh

04.02.2016 22:43

Australian Vaccination Network (AVN) Inc.1998 (prvé vydanie)ISBN: 1329-4873

 

       Z knihy Vaccination Roulette: Experiences, risks and alternatives
       časť strany 116 a stranu 117 z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

<<< predchádzajúca kapitola       obsah knihy       nasledujúca kapitola >>>

 

Ďalší zdroj nákazy čiernym kašľom?

Kampaň proti podvodnému lekárskemu výskumu
(Campaign Against Fraudulent Medical Research)

 

    Počas súčasnej „epidémie“ čierneho kašľa v Austrálii boli neočkované deti obviňované z toho, že nakazili bábätká príliš mladé na to, aby mohli byť očkované. obálka knihy „Vaccination Roulette: Experiences, risks and alternatives“Mohli by však byť zdrojmi nákazy dospelí nositelia, ktorí boli očkovaní v detstve, ale odvtedy už ich očkovaním navodená imunita vyprchala? Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (angl. World Health Organization = WHO) a Medzinárodného fondu Spojených národov pre pomoc deťom (angl. United Nations International Children's Emergency Fund = UNICEF), nazvaná „Stav celosvetového očkovania a imunizácie“ (angl. The State of the World's Vaccines and Immunisation) zo septembra 1996 podporuje túto myšlienku. Nižšie sú výňatky z 2. kapitoly tejto správy:

 

Očkovacie látky, použité v Rozšírenom imunizačnom programe

    Nedávne štúdie ukazujú, že počet prípadov čierneho kašľa u dospelých môže byť oveľa vyšší, než sa predtým odhadovalo, a že dospelí môžu byť hlavným zdrojom nákazy a rezervoárom tejto choroby. Epidémia v roku 1991 v istom domove dôchodcov vo Wisconsine v USA ukázala, že dospelí sa môžu nakaziť čiernym kašľom dokonca aj v spoločenstve, kde nie sú žiadne deti. Prenos čierneho kašľa z dospelého na dospelého bol hlásený aj v Gambii. A jedna štúdia v istej ambulancii v Nashville v USA zistila, že zo 75 dospelých, čo si sťažovali na trvalý kašeľ, malo 16 (vyše 20%) čierny kašeľ. Medzitým Stredisko pre potláčanie a predchádzanie chorobám (angl. Centers for Disease Control and prevention = CDC) z Atlanty, USA, hlásilo, že podiel dospelých a dospievajúcich na celkovom počte prípadov čierneho kašľa v USA sa medzi rokmi 1979 a 1993 takmer zdvojnásobil (z 15% na 27% celkového počtu hlásených prípadov).

    Ako v rozvojových, tak aj v rozvinutých krajinách sa čoraz viac prípadov čierneho kašľa hlási u dospelých, ktorí boli očkovaní a dokonca aj u dospelých, čo už čierny kašeľ prekonali. Domnievame sa, že očkovaním navodená imunita slabne a úplne zmizne po 12 rokoch. Vo výsledku tak v priemyselne rozvinutých krajinách, v ktorých sa už 40 rokov očkuje proti čiernemu kašľu, je pravdepodobne už veľká množina dospelých, náchylných ochorieť na čierny kašeľ. Naproti tomu v rozvojových krajinách, kde sa proti čiernemu kašľu plošne očkuje len nejakých 10–15 rokov, sú mladí dospelí stále ešte chránení...

    Prieskum zaočkovanosti proti čiernemu kašľu, ktorý v roku 1995 vykonala WHO v rámci celosvetového programu očkovania (angl. Global Program for Vaccines = GPV), odhalil, že s rastúcou zaočkovanosťou sa ťažisko výskytu čierneho kašľa posunulo z vekovej skupiny 1–6 rokov do skupiny detí do 1. narodenín. Malé bábätká sú obzvlášť zraniteľné, pretože matky im počas tehotenstva poskytujú len slabú protilátkovú ochranu. A aj táto slabá ochrana po pôrode rýchlo mizne v priebehu prvých pár týždňov života. To stavia bábätká tvárou v tvár nákaze čiernym kašľom, ak prichádzajú do styku s dospelými s touto chorobou.


 

Jamieho príbeh

Kay McLennan, East Ballina,
Nový Južný Wales, Austrália


    Po tom, ako bol môj syn Jamie druhýkrát očkovaný proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu (angl. diphtheria, tetanus, pertussis = DTP), mal na zadku v mieste vpichu vakcíny tvrdú, červenú a bolestivú hrču veľkosti golfovej loptičky. Keď som šla za lekárom kvôli tretiemu očkovaniu DTP vakcínou, upovedomila som ho o tom. Podľa lekára to však bola bežná reakcia, tak som dala Jamieho očkovať aj tretíkrát.

    Po tretej dávke vyzeral Jamie nezdravo a bol umavčaný, tak som mu dala Panadol a predpokladala som, že to bola ďalšia bežná reakcia. Po 2–3 dňoch takéhoto nezdravého stavu začal mať Jamie kŕče. Zobrala som ho do nemocnice, kde dostal vlažný kúpeľ a dvojité dávky Panadolu na zrazenie horúčky 39,1 °C. Službu konajúci nemocničný lekár potom predpísal antibiotiká na nákazu hrdla.

    Jamie bol až dovtedy zdravým a šťastným bábätkom, ktoré počas prvých 8 mesiacov života nikdy nepotrebovalo lekára. Sedel, smial sa a nikdy nemal ťažkosti s jedlom a trávením. Bol dojčený 4 mesiace a potom kŕmený z fľaše, keď som sa vrátila do práce.

    Po tretej DTP vakcíne bol Jamie vkuse chorý a nešťastný. Začali sme ho podopierať vankúšom, keď sedel, pretože začal padať. Tiež sa uňho rozvinuli podivné pohyby jazyka a rúk, keď bezúčelne zvíjal svoj jazyk a ruky.

    Z obáv o Jamieho vývin som ho v jeho 12 mesiacoch zobrala k pediatrovi, ktorý mu diagnostikoval mozgovú obrnu. Zostal chorý po väčšinu ďalšieho roka, neprestajne chytal virózy a bol v nemocnici kvôli „letargickým príhodám“ (charakteristickým pre post-encefalitický syndróm).

    Dala som výpoveď v práci, aby som sa mohla starať o svojho syna, ktorý si vyžadoval rozsiahlu starostlivosť. Jamie stále nevie hovoriť, má slabosť, spojenú s nízkym svalovým napätím, a určité ťažkosti s motorikou. Po množstve tvrdej driny, fyzioterapie, rečovej terapie a pracovnej terapie Jamie chodí a navštevuje škôlku tri dni v týždni. Dúfame, že sa bude naďalej vyvíjať a viesť nezávislý a napĺňajúci život.

 

<<< predchádzajúca kapitola       obsah knihy       nasledujúca kapitola >>>

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com