Nádejné vyhliadky pre vakcínu proti rakovine prsníka

04.06.2010 20:34

BBC News - 31.V.2010 o 09:36

 

       Pôvodný článok "Hopes for breast cancer vaccine"
       z angličtiny preložila Zuzana BÖHMEOVÁ,
       preklad doladil a jazykovo upravil Ing. Marián FILLO.

 

       Americkí vedci hovoria, že vyvinuli vakcínu, ktorá zabránila vzniku rakoviny prsníka u myší. Výskumníci, ktorých objavy sú publikované v časopise Natural Medicine, práve plánujú vyskúšať tento liek na ľuďoch. Varujú však, že to môže trvať aj niekoľko rokov, kým bude vakcína k dispozícii širokej verejnosti. Imunológ, ktorý viedol výskum hovorí, že vakcína sa zameriava na bielkovinu nájdenú vo väčšine nádorov prsníka.

       Vincent Tuohy z Lernerovho výskumného ústavu pri Clevelandskej klinike povedal: „Veríme, že táto vakcína raz bude môcť byť použitá na prevenciu rakoviny prsníka u dospelých žien rovnakým spôsobom, akým vakcíny zabránili mnohým detským chorobám. Ak to funguje na ľuďoch rovnako ako na myšiach, bude to úžasné. Mohli by sme odstrániť rakovinu prsníka.“ V štúdii boli použité myši geneticky náchylné k rakovine, ktoré boli zaočkované. Polovica vakcín obsahovala α–laktalbumín a druhá polovica tento antigén neobsahovala. Ani jedna z myší, ktoré boli zaočkované α–laktalbumínom nedostala rakovinu, zatiaľčo všetky, čo zaočkované neboli, rakovinu dostali.

 

Jedinečná výzva

       USA schválili dve vakcíny na prevenciu rakoviny – jednu proti rakovine krčka maternice a jednu proti rakovine pečene. Tieto vakcíny sú však namierené proti vírusom – ľudskému papillomavírusu (HPV) a vírusu nákazlivej žltačky typu B (HBV) – nie proti vzniku rakoviny samotnej.

       Pokiaľ ide o vývoj preventívnej vakcíny, rakovina nepredstavuje problém spôsobený vírusmi, pretože tie sú rozpoznané imunitným systémom ako cudzí útočníci, ničím takým však rakovina nie je.

       Rakovina je v podstate nadmernou tvorbou telu vlastných buniek. Snaha o očkovanie proti tomuto nadmernému rastu buniek by v skutočnosti bola očkovaním proti vlastnému telu zaočkovaného, bola by ničením zdravého tkaniva.

       Caitlin Palframan z charitatívnej organizácie Breakthrough Breast Cancer (Zlom v rakovine prsníka) hovorí: „Tento výskum môže mať významné dôsledky pre predchádzanie rakovine prsníka v budúcnosti, avšak je to len počiatočné štádium výskumu. Sme zvedaví na výsledky širokospektrálnych klinických pokusov, ktoré ukážu či bude táto vakcína pre ľudí bezpečná a účinná“

       Dodala, že sú tu isté kroky, ktoré môžu ženy urobiť, aby znížili riziko vzniku rakoviny prsníka, vrátane obmedzenia konzumácie alkoholu, udržiavania si zdravej váhy a pravidelného cvičenia.

       Profesor onkológie Rober Hawkins z Cancer Research UK (britský ústav na výskum rakoviny) povedal: „Táto štúdia opisuje veľmi zaujímavý prístup k prevencii rakoviny prsníka. Potrvá to niekoľko rokov kým bude kompletne preskúmaná bezpečnosť a účinnosť tejto vakcíny, aby mohla byť využitá na zastavenie tejto choroby u žien."

       Rakovina prsníka je najčastejším typom rakoviny vyskytujúcej sa u žien vo Veľkej Británii, postihuje každoročne viac ako 45.500 žien.

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com