Monohydrát kyseliny citrónovej

22.08.2011 10:27
Sumárny vzorec: C6H8O7·H2O
Schéma molekuly: Schéma molekuly kyseliny citrónovej
CAS číslo: 77-92-9
Ako vyzerá: biely kryštalický prášok
LD50: 3g/kg (potkan, orálne)

 

Všeobecné informácie

       Kyselina citrónová je pri izbovej teplote biely kryštalický prášok. Vyskytuje sa v bezvodej forme alebo ako monohydrát.

       Kyselina citrónová je slabá organická kyselina. Je to prirodzená konzervačná látka, v potravinárstve sa používa na zvýraznenie kyslej chuti jedál a nápojov. Vyskytuje sa v metabolizme tukov, bielkovín a sacharidov takmer všetkých živých organizmov ako súčasť Krebsovho cyklu = cyklu kyseliny citrónovej. V pomerne vysokých koncentráciách sa vyskytuje v mnohých druhoch zeleniny a ovocia, prevažne citrusov.

       Má široké využitie v čistiacich prostriedkoch, potravinárstve (E330), chemickom, farmaceutickom priemysle, oceliarstve, fotografii.

 

Bezpečnosť

       Údaje o karcinogénnych, mutagénnych a teratogénnych účinkoch a o vývojovej toxicite nie sú dostupné. Kontakt so suchou kyselinou citrónovou alebo koncentrovanými roztokmi môže viesť k podráždeniu pokožky a očí, môže spôsobiť sčervenanie, svrbenie, bolesť.

       Nadmerné užívanie poškodzuje zubnú sklovinu. Pri kontakte s očami môže spôsobiť pálenie, pri dlhšej expozícii oslepnutie. Vysoké koncentrácie niekedy môžu poškodiť a odfarbiť vlasy.

       Dráždi dýchacie cesty. Medzi prejavy patria kašeľ, sťažené dýchanie. Pri požití dráždi tráviacu sústavu. Môže spôsobiť vracanie, nevoľnosť a hnačku. Extrémne vysoké dávky môžu spôsobiť poruchy tráviacej sústavy. Pri vážnych prípadoch požitia môže spôsobiť nedostatok vápnika v krvi.

       Intolerancia – neznášanlivosť kyseliny citrónovej je málo známy typ potravinovej neznášanlivosti (neschopnosť stráviť určitú látku). Poškodení hlásia rôzne reakcie na výrobky s obsahom kyseliny citrónovej, ktoré sa nepripisujú jej vlastnostiam ako kyseliny ani precitlivenosti na hubu Aspergillus niger, ktorá sa bežne vyskytuje v potravinách prirodzene bohatých na kyselinu citrónovú. Niektorí ľudia sa sťažujú na nadúvanie, migrénu, kŕče, hnačky, sťažené dýchanie, nejasné videnie či vyrážky po kontakte s kyselinou citrónovou.

 

Zdroje a viac informácií:

 

Vypracovali:

  • Lenka (výber a preklad)
  • Ing. Marián Fillo (grafická úprava - približne 30 minút čistého času)

 


    Len vďaka dobrovoľným príspevkom čitateľov a poslucháčov môže Sloboda v očkovaní prinášať všetkým ľuďom bezplatne dôležité informácie (nielen) o očkovaní. Ak si myslíte, že naša práca má hodnotu, a ak je to vo vašich možnostiach, prispejte, prosím, na ďalší chod tejto stránky. Každé euro a každý cent je dobrý a srdečne ďakujeme zaň!
    Môžete však priložiť ruku k dielu aj iným spôsobom.

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com