Hydroxid hlinitý

23.08.2011 11:38
Sumárny vzorec: Al(OH)3
Schéma molekuly: Schéma molekuly hydroxidu hlinitého
CAS číslo: 21645-51-2
Ako vyzerá: biely kryštalický prášok
LD50: neznáma

 

Všeobecné informácie

       Hydroxid hlinitý je biely kryštalický prášok bez zápachu. V prírode sa vyskytuje vo viacerých formách, ktoré tvoria súčasť bauxitu. Čerstvo vyzrážaný tvorí gél sa dá vysušiť na amorfný prášok. Z prevažnej väčšiny sa používa na výrobu hliníka a ďalších zlúčenín hliníka. Používa sa aj ako spomaľovač horenia a na potláčanie dymu v polyméroch.

       Vo farmaceutickom priemysle sa používa ako antacidum (na znižovanie kyslosti v žalúdku) a ako adjuvant vo vakcínach, pretože údajne prispieva k spusteniu dobrej protilátkovej odozvy (stimuluje imunitný systém). Presný mechanizmus tohto účinku nie je známy (k tomu viď článok "Cervarix vs. Gardasil: "silnejší a dlhšie trvajúci""). Len málo však zvyšuje bunkovú odozvu, ktorá je dôležitá pri ochrane proti mnohým patogénom.

 

Bezpečnosť

       Údaje o karcinogénnych, mutagénnych a teratogénnych účinkoch a o vývojovej toxicite nie sú dostupné. Nie je známe, či dlhodobé alebo opakované vystavenie vedie k zhoršeniu zdravotného stavu.

       Je dráždivý pri kontakte s pokožkou, očami a pri vdýchnutí. Pri požití môže podráždiť tráviacu sústavu, ovplyvniť kosti (mäknutie kostí), metabolizmus, správanie a pečeň.

       Hliník je podozrivý z nervovej, respiračnej a krvnej alebo srdcovocievnej toxicity . Pravdepodobne tiež poškodzuje mozog. Je podozrivý ako faktor pri rozvoji Alzheimerovej choroby, demencie, kŕčov a kómy.

       Kvôli prítomnosti hliníka v léziách v mozgu u pacientov s Alzheimerovou chorobou vznikajú obavy, že vysoký príjem hliníka môže spôsobiť, alebo prispieť k rozvoju neurodegeneratívnych ochorení. Zvýšená hladina hliníka v krvi v dôsledku zlyhania obličiek tiež zhoršuje demenciu. Testy s vakcínami s obsahom hliníka na myšiach dokázali nepriaznivé neuropatické symptómy.

       Prítomnosť hliníka vo vakcínach sa spája s reakciami ako vznik uzlíkov, granulómov a erytémov. Môže tiež spôsobiť makrofágickú myofascitídu (makrofágy s obsahom hliníka prejdú do svalového tkaniva, čo môže byť sprevádzané bolesťou svalov, kĺbov a únavou). Štúdie tiež potvrdili, že vakcíny s hliníkom spôsobujú viac začervenaní a opuchov u detí do 18 mesiacov a silnejšiu bolesť u detí od 10 do 18 rokov.

       Hliník sa tiež považuje za možnú príčinu vzniku porúch mozgu, ktoré vedú k prejavom porúch autistického spektra. Mnohí vedci sa roky snažia dokázať, že hliník je neurotoxický, spôsobuje anémiu, encefalopatiu, Alzheimerovu chorobu a iné vážne ochorenia a poruchy, tieto názory však stále nie sú všeobecne prijímané. Množstvom hliníka, ktoré môže človek bezpečne prijať si vedci nie sú istí. Svetová zdravotnícka organizácia odhadla, že dospelý človek prijme vo vode a potrave denne asi 30mg, povolené množstvo v jednej vakcíne je 1,250mg. Nikto však skutočné množstvo hliníka vo vakcínach nemeral a nebola ani vykonaná štúdia zameraná na vedľajšie reakcie dojčiat a malých detí. Veľmi nebezpečné je súčasné pôsobenie hliníka s fluoridom, pretože sa navzájom posilňujú. Na bunkovej úrovni takto pôsobia podobne ako glutaman sodný v mozgu.

 

Zdroje a viac informácií:

 

Vypracovali:

  • Lenka (výber a preklad)
  • Ing. Marián Fillo (grafická úprava - približne 30 minút čistého času)

 


    Len vďaka dobrovoľným príspevkom čitateľov a poslucháčov môže Sloboda v očkovaní prinášať všetkým ľuďom bezplatne dôležité informácie (nielen) o očkovaní. Ak si myslíte, že naša práca má hodnotu, a ak je to vo vašich možnostiach, prispejte, prosím, na ďalší chod tejto stránky. Každé euro a každý cent je dobrý a srdečne ďakujeme zaň!
    Môžete však priložiť ruku k dielu aj iným spôsobom.

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com