Fosforečnan hlinitý

23.08.2011 12:07
Sumárny vzorec: AlPO4
Schéma molekuly: Schéma molekuly fosforečnanu hlinitého
CAS číslo: 7784-30-7
Ako vyzerá: biely kryštalický prášok
LD50: 4640 mg/kg (potkan, orálne)

 

Všeobecné informácie

       Fosforečnan hlinitý je biela kryštalická látka bez zápachu. Vo vode je nerozpustný. Vyskytuje sa v pôdach Austrálie a Južnej Afriky. Bežne vyžíva v práškoch do pečiva (v USA), v priemysle ako vysúšacie činidlo, v medicíne ako adsorbent pre toxoidy.

 

Bezpečnosť

       Údaje o karcinogénnych, mutagénnych a teratogénnych účinkoch a o vývojovej toxicite nie sú dostupné. Opakované vystavenie malému množstvu prášku vedie k podráždeniu očí. Opakované vystavenie vedie k lokálnemu poškodeniu pokožky alebo dermatitíde. Opakované vdychovanie prachu môže viesť k rôznym stupňom podráždenia dýchacích ciest alebo k poškodeniu pľúc.

       Dráždivý pri kontakte s pokožkou, očami, pri požití a vdýchnutí. Leptavý pre oči a pokožku, miera poškodenia záleží od dĺžky kontaktu, môže viesť až tvorbe pľuzgierov, poškodeniu rohovky, slepote. Vdýchnutie spôsobuje pálenie, kýchanie a kašeľ. Závažná nadmerná expozícia môže spôsobiť poškodenie pľúc, dusenie a bezvedomie až smrť.

       Prítomnosť hliníka vo vakcínach sa spája s reakciami ako vznik uzlíkov, granulómov a erytémov. Môže tiež spôsobiť makrofágickú myofascitídu (makrofágy s obsahom hliníka prejdú do svalového tkaniva, čo môže byť sprevádzané bolesťou svalov, kĺbov a únavou). Štúdie tiež potvrdili, že vakcíny s hliníkom spôsobujú viac začervenaní a opuchov u detí do 18 mesiacov a silnejšiu bolesť u detí od 10 do 18 rokov.

       Štúdie na ľuďoch a zvieratách potvrdili, že hliník môže spôsobiť bunkovú smrť, ako aj, že hliníkové adjuvanty vo vakcínach môžu preniknúť do mozgu, či spôsobiť zápal v mieste vpichu, čo môže viesť k chronickej bolesti svalov a kĺbov a únave.

       Hliník  je podozrivý z nervovej, respiračnej a krvnej alebo srdcovocievnej toxicity . Pravdepodobne tiež poškodzuje mozog. Je podozrivý ako faktor pri rozvoji Alzheimerovej choroby, demencie, kŕčov a kómy.

       Hliník sa tiež považuje za možnú príčinu vzniku porúch mozgu, ktoré vedú k prejavom porúch autistického spektra. Mnohí vedci sa roky snažia dokázať, že hliník je neurotoxický, spôsobuje anémiu, encefalopatiu, Alzheimerovu chorobu a iné vážne ochorenia a poruchy, tieto názory však stále nie sú všeobecne prijímané. Množstvom hliníka, ktoré môže človek bezpečne prijať si vedci nie sú istí. Svetová zdravotnícka organizácia odhadla, že dospelý človek prijme vo vode a potrave denne asi 30mg, povolené množstvo v jednej vakcíne je 1,250mg. Nikto však skutočné množstvo hliníka vo vakcínach nemeral a nebola ani vykonaná štúdia zameraná na vedľajšie reakcie dojčiat a malých detí. Veľmi nebezpečné je súčasné pôsobenie hliníka s fluoridom, pretože sa navzájom posilňujú. Na bunkovej úrovni takto pôsobia podobne ako glutaman sodný v mozgu.

 

Zdroje a viac informácií:

 

Vypracovali:

  • Lenka (výber a preklad)
  • Ing. Marián Fillo (grafická úprava - približne 20 minút čistého času)

 


    Len vďaka dobrovoľným príspevkom čitateľov a poslucháčov môže Sloboda v očkovaní prinášať všetkým ľuďom bezplatne dôležité informácie (nielen) o očkovaní. Ak si myslíte, že naša práca má hodnotu, a ak je to vo vašich možnostiach, prispejte, prosím, na ďalší chod tejto stránky. Každé euro a každý cent je dobrý a srdečne ďakujeme zaň!
    Môžete však priložiť ruku k dielu aj iným spôsobom.

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com