Dr. Andrew Wakefield žaluje BMJ za tvrdenie, že jeho štúdia je podvodom

07.01.2012 03:55

Doplnené: Článok bol pôvodne vydaný 6.I.2012 o 003 a doplnený 7.I.2012 o 355 o odkaz na plný text žaloby.

 

The Guardian - 5.I.2012Ian Sample

 

       Pôvodný článok "Andrew Wakefield sues BMJ for claiming MMR study was fraudulent"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

Dr. Andrew Wakefield medzi ľuďmi protestujúcimi proti jeho odsúdeniu
GMC v roku 2010 vyhlásila Dr. Wakefielda za vinného z vážneho profesionálneho zlyhania po obvineniach, týkajúcich sa jeho výskumu.
Fotograf: Anthony Devlin/PA

       Dr. Andrew J. Wakefield, lekár, ktorý bol vymazaný z lekárskeho registra po vyvolaní obáv spojujúcich autizmus s očkovaním MMR vakcínou (proti osýpkam, príušniciam a ružienke - pozn. prekl.), zažaloval šéfredaktorku britského lekárskeho časopisu British Medical Journal (BMJ) za ohováranie.

       V žalobe, ktorú zaslal na istý okresný súd v Texase, právnici Dr. Wakefielda tvrdia, že články, úvodníky a iné vyjadrenia zverejnené v BMJ boli "nepravdivé a obsahovali hanlivé tvrdenia" o tomto lekárovi.

       V žalobe sa spomínajú konkrétne Fiona Godlee, šéfredaktorka BMJ, a britský investigatívny novinár Brian Deer, ktorý písal o kauze očkovania MMR vakcínou, ktorá viedla k poklesu zaočkovanosti proti osýpkam, príušniciam a ružienke na nebezpečne nízke percentá.

       Dokumenty, odoslané súdu, hovoria, že trestný čin nastal sčasti zverejnením článku Briana Deera v BMJ z 5.I.2011 (presne pred rokom - pozn. prekl.), nazvaného "Secrets of the MMR scare: how the case against the MMR vaccine was fixed" ("Tajomstvá obáv z MMR vakcíny: Ako bola obžaloba MMR vakcíny sfalšovaná"), a sprievodného úvodníka od Fiony Godlee.

       V žalobe sa uvádza, že tieto články obviňujú Dr. Wakefielda z "podvodu a podvodného úmyselného zmanipulovania a sfalšovania údajov a diagnóz". Žaloba bola podaná v Austine, v štáte Texas (USA), kde teraz Dr. Wakefield žije, pretože tieto obvinenia sa týkajú jeho práce v Austine.

       BMJ a Brian Deer vyhlásili, že očakávali žalobu, ale stoja si za spomínanými článkami a dali pokyn právnikom, aby ich tvrdenia energicky obhajovali.

       Dr. Wakefield už v minulosti Briana Deera obžaloval, spolu s televíziou Channel 4 a spoločnosťou 20/20 productions, ohľadne dokumentárneho filmu z roku 2004 o MMR vakcíne, ale neskôr stiahol žalobu a súhlasil s úhradou súdnych trov.

       Prípad Dr. Wakefielda riešila GMC (General Medical Council = Všeobecná lekárska rada; správny orgán, rozhodujúci vo Veľkej Británii o profesionálnych priestupkoch lekárov - pozn. prekl.) 217 dní, čím je zatiaľ najviac v dejinách tohto správneho orgánu. GMC vyhlásila Dr. Wakefielda za vinného z vážneho profesionálneho zlyhania v máji 2010 po niekoľkých obvineniach ohľadne jeho výskumu 12 autistických detí, zverejneného v lekárskom časopise Lancet vo februári 1998.

       GMC povedala, že Dr. Wakefield zneužil svoje postavenie, podrobil tieto deti invazívnym zákrokom, ktoré neboli oprávnené ani schválené etiskou komisiou a poškodil dobré meno svojho povolania. Štúdia, ktorá spojila očkovanie MMR vakcínou s autizmom a ochorením čriev, bola z časopisu Lancet vo svetle rozsudku GMC stiahnutá.

       Strach z možnej spojitosti medzi MMR vakcínou a autizmom viedol k podstatnému poklesu zaočkovanosti touto vakcínou. V roku 2004 ňou bolo zaočkovaných iba 80% detí vo Veľkej Británii, čo je hlboko pod 95%, potrebnými na dosiahnutie "kolektívnej imunity", ktorá chráni spoločnosť pred epidémiami.

       BMJ vyhlásil:

"BMJ zaznamenal žalobu zo strany Dr. Andrewa Wakefielda, nie v Londýne, ako by sa normálne dalo očakávať, keďže sa týka primárne anglického časopisu, ale v Texase v USA, kde teraz Dr. Wakefield žije.

       Po zisteniach britskej GMC a po minulých nepodložených žalobách zo strany Dr. Wakefielda by akákoľvek žaloba proti BMJ a Brianovi Deerovi v Londýne bola okamžite napadnuteľná a zamietnutá ako zneužívanie súdu.

       Napriek zisteniam GMC a napriek tomu, že spoluautori Dr. Wakefielda sa dištancovali od interpretácie, ktorá bola predložená v článku v časopise Lancet, že MMR vakcína môže spôsobovať autizmus, z podanej žaloby sa zdá, že Dr. Wakefield si stále stojí za presnosťou údajov, zverejnených v jeho článku v časopise Lancet, a za svojím záverom o príčinnej súvislosti MMR vakcíny s autizmom, čím sa chce vyrovnať s obvinením z profesionálneho zlyhania.

       Zatiaľčo očakávame predvolanie pred súd, nie je prekvapením, že BMJ a Brian Deer si stoja za materiálom, zverejneným v BMJ a ďalšími svojimi tvrdeniami a potvrdzujú, že poverili právnikov, aby ich tvrdenia energicky obhajovali."

 

Text žaloby na stiahnutie:

 


Preklad a zverejnenie tohto článku zabrali prekladateľovi približne 1 hodinu a 20 minút čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com