Celosvetové spojenectvo pre očkovanie a imunizáciu (GAVI) financuje smrteľné vakcíny proti detskej obrne

21.11.2011 00:12

The Express Tribune, Islamabad, Pakistan - 17.XI.2011Shahbaz Rana

 

       Pôvodný článok "Vaccine-nation: ‘Globally-supported company is funding fatal polio shots’"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

ilustračný obrázok - dieťa na invalidnom vozíku       Vyšetrovanie pakistanskej vlády zistilo, že vakcíny proti detskej obrne, určené pre deti, ktoré sú financované GAVI (Global Alliance for Vaccination and Immunisation = Celosvetové spojenectvo pre očkovanie a imunizáciu - pozn. prekl.), spôsobujú úmrtia a zdravotné postihnutia v ázijských krajinách vrátane Pakistanu.

       Znepokojujúce odhalenie je časťou hlásenia o vyšetrovaní, pripravovaného Vyšetrovacou komisiou predsedu vlády (Prime Minister’s Inspection Commission = PMIC) o činnosti Rozšíreného očkovacieho programu (Expanded Programme on Immunisation = EPI). PMIC, ktorého predsedom je Malik Amjad Noon, odporučila, aby predseda vlády Yousaf Raza Gilani okamžite zastavil podávanie všetkých typov vakcín, financovaných GAVI.

       Toto hlásenie, ktoré má The Express Tribune exkluzívne k dispozícii, taktiež navrhuje zastaviť plošnú očkovaciu kampaň proti detskej obrne, vrátane podávania 5-zložkových vakcín - až kým vyšetrovanie nezistí, že tieto vakcíny sú pre deti bezpečné. Vo svetle týchto zistení toto hlásenie odporúča:

 "Potrebujeme vypracovať podrobnú štúdiu a tá by mala byť odoslaná parlamentu, aby prejednal schválenie EPI."

       Náklady na súčasnú 5-ročnú fázu EPI činia 26 miliárd pakistanských rupií (Rs; približne 220 miliónov € - pozn. prekl.), vrátane 2,4 miliardy Rs (približne 20,3 milióna € - pozn. prekl.) z GAVI na dodávky nových a málo používaných vakcín. Projekt bol spustený v roku 2010, aby znížil chorobnosť a úmrtnosť na 8 chorôb, bežných u detí. Hlásenie však uvádza, že v roku 2010 bolo hlásených 5.417 prípadov týchto ochorení.

       Komisia tiež odporučila začať vyšetrovanie, aby sa zistili okolnosti vedúce k zmluve s GAVI bez predchádzajúceho preskúmania bezpečnosti vakcín. Hlásenie tiež uvádza, že vakcíny, ktoré financuje GAVI, nielenže spôsobujú v mnohých krajinách úmrtia, ale sú aj veľmi drahé.

       Správy o úmrtiach mnohých detí a o výskyte iných nežiaducich účinkov krátko po očkovaní sa v poslednom čase objavili v Pakistane, Indii, Srí Lanke, Bhutáne a Japonsku.

       Predstavitelia GAVI, sídliaci v Ženeve (Švajčiarsko), Jeffrey Rowland a Dan Thomas, boli oslovení e-mailom, ale neodpovedali naň.

       Hlásenie PMIC uvádza, že tento rok bolo hlásených 5 úmrtí v Japonsku krátko po očkovaní, v roku 2008 zase 25 vážnych nežiaducich účinkov očkovania (vrátane 5 úmrtí) hlásili na Srí Lanke. Dôsledkom bolo stiahnutie vakcíny. Bhután taktiež stiahol vakcíny po úmrtiach detí. Zväz rodičov zdravotne postihnutých detí z Bosny a Hercegoviny podal súdnu žalobu po tom, čo vakcíny, financované GAVI, spôsobili ich deťom trvalé poškodenia zdravia.

       V hlásení sa tiež píše:

"Dodané vakcíny nie sú testované v laboratóriách, aby bola potvrdená ich účinnosť a pravosť. To vytvára priestor pre použitie podvrhnutých a falšovaných vakcín."

       Noon povedal, že PMIC odoslalo toto hlásenie Kancelárii predsedu vlády Pakistanu v júni 2011. Navzdory naliehavosti tejto veci však doposiaľ neboli prijaté žiadne opatrenia.

       Partnermi GAVI sú niektoré krajiny, Program Billa a Melindy Gatesovcov pre očkovanie detí (Bill and Melinda Gates Children’s Vaccine Programme), Medzinárodná federácia farmaceutických výrobcov a zväzov (International Federation of Pharmaceutical Manufacturers & Associations), Rockefellerova nadácia (Rockefeller Foundation), Detský fond Spojených národov (United Nations Children’s Fund = UNICEF), Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organisation = WHO) a Svetová banka (World Bank), píše sa v hlásení.

       Vláda Švajčiarska možno bude požiadaná o prešetrenie aktivít GAVI, aby sa zistilo, či ide skutočne o neziskovú organizáciu, ako sama o sebe tvrdí. Hlásenie PMIC požaduje, aby:

"vhodnosť partnerstva WHO a UNICEFu s GAVI bola spochybnená pred príslušným orgánom OSN."

       V hlásení PMIC sa ďalej píše:

"Podpora GAVI predstavuje 7,8% celkových nákladov na EPI, ktoré činia 26 miliárd Rs. Pakistan vynaloží 24,2 miliárd Rs z vlastných zdrojov na nákup nových a málo používaných vakcin za oveľa vyššiu cenu v porovnaní s ich ekvivalentami. Následne celá táto suma potečie naspäť k výrobcom, ktorí sú partnermi GAVI."

       Hlásenie PMIC dochádza k záveru:

"Nie je to GAVI, kto podporuje Pakistan. V skutočnosti je to Pakistan, kto poskytuje finančnú pomoc výrobcom vakcín, ktorí sú partnermi GAVI."

       PMIC uvádza - citujúc správu Ministerstva zdravotníctva Pakistanu, - že náklady na EPI v rokoch 2003 až 2012 s 5-zložkovou vakcínou, odhadnuté na 1,1 miliardy dolárov, by bez tejto vakcíny činili len 680,7 milióna dolárov. Podľa správy Ministerstva zdravotníctva Pakistanu:

"Náklady na 5-zložkovú vakcínu sú dvojnásobkom ceny ekvivalentných vakcín v Pakistane a 23x vyššie než náklady na ekvivalentné vakcíny v Indii."

       PMIC vypočúvalo aj programového riaditeľa EPI. Ten poprel, že by úmyslom podpory GAVI bolo zvýhodnenie výrobcov vakcín.

 


Preklad tohto článku zabral prekladateľovi približne 1 hodinu čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com