Časopisy British Medical Journal (BMJ) a The Lancet uzatvorili partnerstvo s výrobcom vakcín Merck, Sharp & Dohme (MSD)

26.02.2011 18:27

Alliance for Human Research Protection14.II.2011Vera Hassner Sharav

 

       Pôvodný článok "BMJ & Lancet Wedded to Merck CME Partnership"
       z angličtiny preložila Mgr. Viera Maťašovská a jazykovo upravil Ing. Marián Fillo.

 

       Prečo sa BMJ (= British Medical Journal = Britský lekársky časopis — pozn. red.) nezmienil o svojej dohode o partnerstve s firmou Merck, popredným výrobcom vakcín, ktorý vyrába 13 rôznych vakcín — vrátane kontroverznej MMR vakcíny?

       Je čo len teoreticky možné, že rozhodnutie BMJ objednať si a zverejniť sériu článkov Briana Deera, útočiacich na osobnú a vedeckú bezúhonnosť Dr. Andrewa Wakefielda — a podporiť ich neochvejným súhlasom redakcie — bez toho, že by bol Dr. Wakefieldovi poskytnutý priestor na obhajobu — môže byť ovplyvnené ZNAČNÝM finančným konfliktom záujmov?

       Odhalenie, že učebnica psychiatrie od dvoch vplyvných akademických pracovníkov, ktorí sa vďaka nej stali všeobecne známymi, bola v skutočnosti napísaná niekým iným, šokovalo Dr. Davida Kesslera, bývalého člena komisie FDA (U.S. Food and Drug Administration = Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA; obdoba slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv pozn. red.), ktorý to označil za "novú úroveň drzosti, ktorá vám vyrazí dych."

       A čo zistenie, že v roku 2008 farmaceutický obor Merck — použijúc svoju obchodnú značku MSD (Merck, Sharp & Dohme pozn. red.), — podpísal dohodu o partnerstve s BMJ Group, čím vo výsledku získal kontrolu nad 350 interaktívnymi lekárskymi vzdelávacími kurzami na pokračovanie vo viac ako 20 oblastiach medicínskej liečby?

"Toto jedinečné partnerstvo zmení podobu lekárskeho vzdelávania v Európe i mimo nej. Umožňuje používateľom prístup k väčšine Vzdelávacej knižnice BMJ, obsahujúcej kurzy pre „Celoživotné lekárske vzdelávanie" (= Continuing Medical Education = CME) a „Celoživotný profesný rozvoj" (= Continuing Professional Development = CPD). Dohoda medzi MSD a BMJ Group zahŕňa približne 350 interaktívnych vzdelávacích kurzov vo viac ako 20 oblastiach medicínskej liečby."

       Prečo BMJ nezverejnil svoju dohodu o partnerstve s firmou Merck?

       Prečo BMJ zatajil pred čitateľmi úvodníka BMJ a série článkov Briana Deera — ostro kritizujúcich Dr. Andrewa Wakefielda a obviňujúcich ho z úmyselného podvodu a finančného konfliktu záujmov — skutočnosť, že BMJ Group vytvorila partnerstvo s firmou Merck, hlavným výrobcom vakcín vrátane MMR vakcíny, ktorú ostro kritizuje Dr. Wakefield?

       V roku 2009 vytvoril Univadis, ďalšia obchodná značka firmy Merck, partnerstvo s časopisom The Lancet ohľadne "poskytovania vzdelávania v oblasti medicíny a informačnej internetovej stránky."

"Cez jedinečnú celosvetovú službu "Práve uverejnené" ("Just Published"), poskytujúcu zdravotnícku literatúru, dostanú klinickí špecialisti, zaregistrovaní na Univadis®, bezplatný prístup k úplnému zneniu nedávno zverejnených článkov z časopisu The Lancet. Táto nová služba bude k dispozícii na www.univadis.com."

       Nemyslím si, že by bolo prehnané naznačiť:

"Prepojenie Univadis®/Merck s BMJ a The Lancet oba tieto časopisy nevyhnutne spája s VIS (= Vaccine Information Service = informačná služba o očkovacích látkach) on-line od firmy Merck, čo je „rozsiahly zdroj informácií, obzvlášť určený odborníkom v zdravotníctve, aby im poskytoval odpovede na ich otázky o očkovacích látkach."

       Skutočnosť, že BMJ a The Lancet dva z celosvetovo najprestížnejších lekárskych časopisov vstúpili do partnerstva v oblasti lekárskeho vzdelávania s výrobcom liekov, ktorého zamestnanci vypracovali "zoznam lekárov na odstrel", aby zastrašili lekárov, čo sa odvážili hovoriť o riziku smrteľného zlyhania srdca pri užívaní lieku Vioxx,  je sama o sebe zradou dôvery toho najhrubšieho zrna.

       Ohláseným cieľom zmlúv medzi Merckom, BMJ a Lancetom, ktoré zostali pred čitateľmi skryté, je "zmeniť podobu lekárskeho vzdelávania v Európe i mimo nej."

       Úvodník BMJ, sprevádzajúci články Briana Deera, urobil všetko pre to, aby dodal stanovisku výrobcu vakcín (firmy Merck) dôveryhodnosť. Na začiatku úvodníka redaktori vyhlásili:

"Jasné dôkazy o falšovaní údajov by teraz mali nadobro ukončiť tento škodlivý panický strach z očkovacích látok."

       Na záver úvodníka BMJ — vo vyhlásení o konfliktoch záujmov — sa píše, že je v súlade s požiadavkami Medzinárodného výboru redaktorov lekárskych časopisov (International Committee of Medical Journal Editors) na zverejňovanie konfliktov záujmov. Ale šéfredaktor a dvaja zástupcovia šéfredaktora BMJ skôr zakrývajú než zverejňujú najdôležitejší finančný konflikt záujmov

"Konflikty záujmov: všetci autori vyplnili "Jednotné tlačivo o konkurenčných záujmoch" ("Unified Competing Interest form") www.icmje.org/coi_disclosure.pdf (k dispozícii na vyžiadanie od príslušného autora) a vyhlasujú, že nedostali žiadnu podporu zo strany žiadnej organizácie pre danú predloženú prácu; za predchádzajúce tri roky nemali žiadne finančné vzťahy s organizáciami, ktoré by mohli mať záujem na predloženej práci."

 

Vakcíny vyrábané firmou Merck, určené pre očkovanie v detstve:

 • Afluria® - vakcína proti chrípke
 • ComVax® - kombinovaná vakcína zložená z
  1. konjugovanej vakcíny proti baktérii Haemophilus influenzae typu B (konjugovanej na bielkoviny meningokokov) a
  2. rekombinovanej (s využitím genetického inžinierstva vyrobenej) vakcíny proti nákazlivej žltačke (infekčnej hepatitíde) typu B
 • Gardasil® - rekombinovaná (s využitím genetického inžinierstva vyrobená) vakcína proti štyrom typom (6, 11, 16 a 18) ľudského papilóma vírusu (= human papilloma virus = HPV), z toho dvom spôsobujúcim rakovinu krčka maternice (16 a 18)
 • M-M-R® II - živá vakcína proti
  1. osýpkam (= morbili),
  2. príušniciam (= mumpsu = parotitíde) a
  3. ružienke (= rubeole)
 • PedVaxHIB® - konjugovaná vakcína proti baktérii Haemophilus influenzae typu B (konjugovaná na bielkoviny meningokokov) 
 • PneumoVax® 23 - vakcína proti 23 typom pneumokokov 
 • ProQuad® - živá vakcína proti
  1. osýpkam (= morbili),
  2. príušniciam (= mumpsu = parotitíde),
  3. ružienke (= rubeole) a
  4. ovčím kiahňam (= varicelle)
 • RecombiVax HB® - rekombinovaná (s využitím genetického inžinierstva vyrobená) vakcína proti nákazlivej žltačke (infekčnej hepatitíde) typu B
 • RotaTeq® - živá orálna (= podávaná ústami = nie injekčne) vakcína proti 5 typom rotavírusov
 • Tetanus and Diphtheria Toxoids Adsorbed - toxoidová vakcína proti tetanu a záškrtu 
 • Vaqta® - inaktivovaná (mŕtva) vakcína proti nákazlivej žltačke (infekčnej hepatitíde) typu A
 • VariVax® - živá vakcína proti ovčím kiahňam (varicelle) 
 • ZostaVax® - živá vakcína proti pásovému oparu (herpes zoster)

 


 

       Viď tiež článok "Medicínske mediálne impérium firmy Merck, Sharp & Dohme (MSD)" a ďalšie články v tomto prehľade.

 

Zdroje/IV.2019

stav k strede 7.IV.2019 15:52

súčet darov na obživu
tvorcu a jeho rodiny
:

292,48 €

počet príspevkov: 56

životné minimum 2020
(2 dospelí + 3 deti):

658,94 €

súčet všetkých príspevkov
na náklady na prevádzku
:

20,50 €

počet príspevkov: 6

Za všetky dary
srdečná vďaka!

2%/3% dane z príjmov

 

Sociálne siete

 

Naše diskusné fórum
Naša stránka na VK.com
Naša skupina na VK.com
Naša stránka na Twitteri
Naša stránka na FaceBooku

Najnovšie články

Podporujeme

nezávislý internetový rozhlas Slobodný vysielač

Kontakt

Ing. Marián FILLO Jaseňová 26
01007 ŽILINA
tel./SMS/MMS: 0904 827 031

číslo účtu SK:
520700-4200920643/8360
SK1983605207004200920643
BIC/SWIFT: BREXSKBX

číslo účtu CZ:
2800070065/2010
sloboda.v.ockovani@gmail.com